عاشقانه‌ای به نازکی تار مو


امتیاز اقتباسی بودن اثر

عاشقانه‌ای به نازکی تار مو -

0.00 میانگین امتیاز1 آرا
مجموعه:عاشقان ناشناس
ناشر:پیدایش
ژانرها:رُمنس, فلکلور
نویسنده:
نوبت چاپ 1
سال انتشار 1395
قیمت(ریال) 100000
تیراژ 1000
تعداد صفحات:110
صحافی جلد نرم
ISBN13:9786002963864

عاشقانه‌ای به نازکی تار مو یکی از عناوین مجموعۀ عاشقان ناشناس است. این مجموعه را محمدرضا یوسفی نوشته است. این اثر براساس افسانه‌ای از فرهنگ شفاهی منطقۀ لرستان بازنویسی شده است. کتاب صد و ده صفحه است و نویسنده در مقدمه گفته آن را براساس ساختار رمان نوشته است.

شاهزاده شاون برای شکار پرنده به کوهستان رفته است. برای لحظه‌ای دختری مو بلند را می‌بیند که نامش آهو است. شاهزاده عاشق آهو می‌شود اما آهو ناپدید می‌شود. شاهزاده خود را به شکل چوپان در می‌آورد و در آن حوالی پرسه می‌زند تا شاید بار دیگر آهو را ببیند. روزی یک نی پیدا می‌کند که مویی بلند به ریشۀ آن پیچیده است. نی را می‌گیرد و بدون اینکه سوراخ باشد شروع به نواختن می‌کند. نی شروع به آواز خواند نمی‌کند و می‌گوید ای چوپان بزن که من دختر عقاب بوده‌ام و..

خانوادۀ شاهزاده به جست‌وجوی او می‌روند. زنی ادعا می کند که دختر عقاب را می‌شناسد. او می‌گوید سال‌ها پیش که نازا بوده و بعد از مد‌ت‌ها صاحب دختری می‌شود اما عقابی آن را می برد. از آن طرف ما متوجه می‌شویم این عقاب دست‌آموز شاه بوده است و چون همیشه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ شاه بانو می‌مرده‌اند شاه او را فرستاده تا برایش بچه‌ای بیاورد. بر حسب اتفاق این دفعه بچۀ شاه که شاون بوده نمی‌میرد و شاه هم از عقاب می‌خواهد بچه را در دره رها کند اما عقاب دختر را بزرگ می کند و حالا هم شاهزاده عاشق او شده است. در پایان شاون و آهو به‌هم می‌رسند. 

این اثر تخیل بصری قوی دارد. احساسات انسانی با گفتگوهای دلنشین درآن هست. مناظر بصری یکی ا ز امتیازهای  اثر برای اقتباس است. اما درعین مضمون منسجمی ندارد و همین کار فیلمنامه نویس  را دشوار می کند. 

شاون ـ آهو

ـ


نظرات

بخش‌های علامت زده شده اجباری هستند. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.