زیبا صدایم کن


امتیاز اقتباسی بودن اثر

زیبا صدایم کن -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:مجموعه رمان نوجوان امروز
ناشر:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
ژانر:درام اجتماعی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 94
قیمت:(ریال) 120000
حجم صفحات:164
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786000101947

زیبا صدایم کن یکی از رمان های نوجوان ساختارشکن است. این ساختار شکنی نه در تکنیک و نه در روایت بلکه در مضمون تازه ای است که نویسنده در اثرش طرح کرده است. ادبیات کودک ونوجوان ایران در اغلب نمونه ها دارای فضایی پاستورال و پاستوریزه است. اما چنین آثاری فضای متفاوتی را می سازند.

زیبا دختر پانزده ساله ای است که در یک مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست زندگی می کند. پدرش در آسایشگاه بیماران روانی بستری است و مادرش با مردی به نام آقابالا ازدواج کرده است. مادر زیبا معتاد بوده و آقا بالا بخاطر اعتیادش از او سو استفاده می کند.

رمان از آنجا شروع می شود که در روز تولد زیبا پدرش از آسایشگاه به او زنگ می زند و می گوید برایش طناب بیاورد. زیبا با طنابی که در زیر لباسش قایم کرده به آنجا می رود. پدرش موفق به فرار می شود. او به زیبا می گوید که قصد دارد برای زیبا خرید کند و کاری کند که روز تولدش پر از خاطره شیرین شود. پدر کارت بانکی یکی از مسئولین آسایشگاه را با خودش آورده است. زیبا بر خلاف میل باطنی اش به پدر کمک می کند تا از کارت پول بگیرد. آنها با موتور در قسمت های مختلف شهر گردش و خرید می کنند. زمانی که پدر زیبا سر از روی جرثقیل در می آورد زیبا نگران می شود و به مسئولین آسایشگاه خبر می دهد. آنها پدر زیبا را پیدا می کنند و با خودشان می برند.  زیبا هم به محل نگهداری بر می گردد. راوی رمان زیبا است و با رفت و برگشت قسمتی از گذشته را هم روایت می کند. در بخشی از رمان مخاطب می فهمد زیبا با یک نویسنده آشنا شده و به او کمک کرده است.                          


برای یک داستان و یا فیلم  مهیج ماجرا و شخصیت نقش مهمی دارند. زیبا صدایم کن هر دو این ویژگی را دارد. دختر نوجوانی که می داند باید با هوشیاری مراقب پدرش باشد. دختری از یک خانواده از هم گسیخته.
این اثر در فضای شهری می گذرد. می توان گفت کل فضاها ساخته شده و برای مخاطب آشنا است. شخصیت زیبا باور پذیر و کنش گر است. زاویه دید راوی عینی است. داستان اگر چه دیالوگ های زیادی دارد اما ریتم آن کند نیست. 
تصاویر مهیج و به یاد ماندنی این رمان برای مخاطب جذاب خواهد بود. 

_

برگزیده هجدهمین جشنوار ه کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان

برگزیده دیپلم افتخار از IBBY  یونان در سال 2018

راه یافته به فهرست کلاغ سفید


_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.