زمانی که همسایه میکل آنژ بودم


امتیاز اقتباسی بودن اثر

زمانی که همسایه میکل آنژ بودم -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:مجموعه‌ی بچه محل نقاش‌ها
ناشر:هوپا
ژانر:فانتزی, زندگی‌نامه, تاریخی
نویسنده:
نوبت چاپ: 3
تاریخ انتشار: 1397
قیمت:(ریال) 230000
حجم صفحات:139
نوع جلد: جلد سخت
ISBN13:9786008655367

این قصه با محوریت چند نوجوان که به طور مخفیانه؛ خاطرات یا چه بسا قصه های دایی بزرگه (برادر مادربزرگ) خود را در دوران نوجوانی می خوانند، برگردانی است به زبان ساده از زندگی نقاشان شهیر جهان که با چاشنی طنز بر بستری تاریخی روایت می شود.

قصه چهار نوجوان به نام های مانی و مینا و پریسا و محسن که فامیل هستند و به دفترچه خاطرات دایی سامان در انباری خانه مادربزرگ دسترسی پیدا کرده و بی اجازه شروع به خواندن آن می کنند. قهرمان اصلی داستان؛ سامانِ نوجوان است که در هر جلد از کتاب بدون تمهید و منطق داستانی، سفری در زمان دارد و همنشین و همراه نقاشان شهیر می شود.

در جلد دو این مجموعه کتاب؛ او با میکل آنژ مواجه شده و با ترفندی شاگرد او در مقطع خلق نقاشی سقف کلیسای سیستین در شهر رم می شود. سامان شاهد و ناظری است بر مصائب او برای خلق این اثر سترگ و البته مشکلاتی که با پاپ و کلیسا و البته خانواده اش دارد.

سامان در الهامبخشی به میکل آنژ در خلق نقاشی های سقف کلیسا نقش مهمی دارد؛ البته با تکیه بر خود اثر که طرحی از آن را در حافظه و همچنین همراهش دارد! سامان با استفاده از اطلاعاتی که در زمان حال از تاریخ و وضعیت شهر رم در آن دوره دارد، ناخواسته تبدیل به پیشگوی پاپ می شود که می خواهد از آینده کلیسا و ... باخبر شود. همین شیطنت هم کار دستش می دهد و درست وقتی پاپ می خواهد او را به مقام پیشگوی مخصوصش ارتقا دهد که چیزی جز دردسر نیست، با کمک میکل آنژ فرار می کند.

این مجموعه قصه به واسطه آشنا کردن نوجوانان با نقاشان شهیر جهان در طول تاریخ می تواند مفید باشد چراکه خوانشی ساده و بی تکلف از نقاط اوج زندگی شخصی و هنری آنها دارد که بر اساس مستندات و با تکیه بر دانش هنری نویسنده بنا شده است. فقدان طراحی برای چرایی امکان سفر سامان در دل تاریخ هرچند می تواند سوال برانگیز باشد اما ویژگی قصه بودن کار را تشدید کرده و آن را بدل به داستانی می کند که از ذهن خلاق و داستان پرداز دایی سامان و تجربه های نوجوانی اش خلق شده است. نادیده گرفتن جزئیات منطقی سفر در زمان همچون اختلاف زبان و زمان، چگونگی امکانپذیر شدن این سفر فانتزی، ... و بسنده کردن به تفاوت فرهنگ، رفتار، لحن گویش و نهایتا لباس؛ نشان می دهد این بستر تنها بهانه ای برای جاری شدن قصه زندگی هنرمندان با زبان ساده و طنز برای کودکان و نوجوانانی است که کمتر با تاثیرگذاری این بزرگان در تاریخ هنر آشنایی دارند. به همین دلیل و البته دلایل عدیده دیگر به نظر می آید قالب مجموعه انیمیشن برای این قصه مناسب تر باشد.

همچنین در جلد ۲ این مجموعه داستان تلاش شده قصه زمان حال یعنی جستجوگری چهار نوجوان برای دسترسی به دفترچه خاطرات دایی سامان کمی پرداخت داستانی و تعلیق پیدا کند اما همچنان آنان کنشگر و پیشبرنده قصه اصلی نیستند و تنها به بگومگوهای تکراری می پردازند که در متن قصه اصلی نیست و مخاطب علاقه دارد زودتر به خاطرات کتاب رجوع کند.

سامان: نوجوان ۱۵ ساله

میکل آنژ

پاپ ژولیوس

روبرتو

فرانکو

مانی، مینا، محسن و پریسا: خواهرزاده ها و برادرزاده های (نوه های خواهر) دایی سامان در زمان حال

_

_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.