زمانی که هم خانه داوینچی بودم


امتیاز اقتباسی بودن اثر

زمانی که هم خانه داوینچی بودم -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:مجموعه‌ی بچه محل نقاش‌ها
ناشر:هوپا
ژانر:فانتزی, زندگی‌نامه, تاریخی
نویسنده:
نوبت چاپ: 2
تاریخ انتشار: 98
قیمت:(ریال) 250000
حجم صفحات:163
نوع جلد: جلد نرم

این قصه با محوریت چند نوجوان که به طور مخفیانه؛ خاطرات یا چه بسا قصه های دایی خود را در دوران نوجوانی می خوانند، برگردانی است به زبان ساده از زندگی نقاشان شهیر تاریخ که با چاشنی طنز بر بستری تاریخی روایت می شود.

قصه چهار نوجوان به نام های مانی و مینا و پریسا و محسن که فامیل هستند و به دفترچه خاطرات دایی سامان در انباری خانه مادربزرگ دسترسی پیدا کرده و بی اجازه شروع به خواندن آن می کنند. قهرمان اصلی داستان؛ سامان نوجوان است که در هر جلد از کتاب بدون تمهید داستانی، سفری در زمان دارد و همنشین و همراه نقاشان شهیر می شود. در جلد یک این مجموعه کتاب؛ او با لئوناردو داوینچی آشنا شده و در کارگاه او شاگردی می کند؛ درحالیکه شاهد و ناظر مصائب او برای خلق تابلوی معروف لبخند ژوکوند است که بهانه ای برای آشنایی سامان با مونالیزای عجیب و غریب هم می شود. سامان در به ثمر رسیدن اختراعات داوینچی نیز مشارکت دارد و لباس غواصی او را در یک گردهمایی مردمی آزمایش می کند. در نهایت هم ناجی تابلوی معروف شده و با نجات لبخند ژوکوند از دست اسقف و کشیش و مامورانشان، در تاریخ هنر نقش مهمی پیدا می کند!

این مجموعه قصه به واسطه آشنا کردن نوجوانان با نقاشان شهیر تاریخ می تواند مفید باشد چراکه خوانشی ساده و بی تکلف از نقاط اوج زندگی شخصی و هنری آنها دارد که بر اساس مستندات و با تکیه بر دانش هنری نویسنده بنا شده است. فقدان طراحی برای چرایی امکان سفر سامان در دل تاریخ هرچند می تواند سوال برانگیز باشد اما ویژگی قصه در قصه بودن کار را تشدید کرده و آن را بدل به داستانی می کند که از ذهن خلاق و داستان پرداز دایی سامان و تجربه های نوجوانی اش خلق شده است. نادیده گرفتن جزئیات منطقی سفر در زمان همچون اختلاف زبان و زمان، چگونگی امکانپذیر شدن این سفر فانتزی، ... و بسنده کردن به تفاوت فرهنگ، رفتار، لحن گویش و نهایتا لباس؛ نشان می دهد این بستر تنها بهانه ای برای جاری شدن قصه زندگی هنرمندان با زبان ساده و طنز برای کودکان و نوجوانانی است که کمتر با تاثیرگذاری این بزرگان در تاریخ هنر آشنایی دارند. به همین دلیل و البته دلایل عدیده دیگر به نظر می آید قالب مجموعه انیمیشن برای این قصه مناسب تر باشد.

سامان: نوجوان ۱۵ ساله

مونالیزا

فرانسیسکو دل ژوکوندو: همسر مونالیزا

لئوناردو داوینچی

فرانچسکو و مارچلو: شاگردان داوینچی

مانی، مینا، محسن و پریسا: خواهرزاده های سامان در زمان حال

_

_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.