صندلی برای یک نفر و نصفی


امتیاز اقتباسی بودن اثر

صندلی برای یک نفر و نصفی - _

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه: NA
ناشر:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
ژانر:فانتزی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 95
قیمت:(ریال) 10000
حجم صفحات:186
نوع جلد: جلد نرم
ISBN10:9643919188
ISBN13:9789643919184

کتاب صندلی برای یک نفر و نصفی، تلاش دارد تا بُعد انسانیت و محبت را بین بچه ها پررنگ کند. منتها با کمک فضای فاتزی و بعضا سوررئال، و به واسته¬ی  دنیای گربه ها که بین ادم ها در رفت و امد هستند، به این بُعد می پردازد. نویسنده به قدری در رساندن پیام «محبت کردن» پافشاری کرده است که کار کمی با ضعف مواجه شده است و از جذابیت و گره های دراماتیک فاصله گرفته و فقط در جهت رساندن مستقیم این پیام قدم برداشته است. 

داستان گربه ای است به نام هوتو که از طرف سیاره گربه ها ماموریت پیدا می¬کند که به زمین بیاید و حساب یک مردی را که با خشونت با او رفتار کرده برسد. اما هوتو وقتی می بیند مادر در آن خانه نیست و بچه ها غمگین با پدر خود زندگی می کنند، دلش می گیرد و تصمیم می گیرد به جای انتقام و دارس دادن به آن مرد، وارد زندگی اش شود و بچه ها را شاد کند و به زندگی آن ها سر و سامانی بدهد. در این میان چند خرده روایت دیگر هم به داستان اضافه می شود و هوتو مدام در فضایی سورئال به سیاره گربه ها احضار می شود، اما در انجام کارش مصمم است. او با وروردش به زندگی آن مرد که به همراه دو قلوهایی روزگار می گذراند، رنگ و بوی خوبی به آن خانه می دهد و با اتفاقاتی که پیش می آورد، باعث می شود، پدر به دنبال آشتی با مادر برود و بچه ها هم شاد و سرخوش در خانه ای گرم، به زندگی ادامه دهند. به عبارتی آن گربه، بهانه ای می شود یا به عبارتی تلنگری می شود که آن مرد، عنصر «محبت کردن» مجددا در درونش زنده شود و برای مهربانی کردن ارزش قائل شود. 

کمی تم و مضمون کار، تکراری است و خیلی قابلیت کار تصویری جدید ندارد. بیشتر به شکل روایت خوانشی است در فضایی بین رئال و سورئال با پیامی اخللاقی. 

_

_

_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.