سارا و موج‌های عاشق ارس


امتیاز اقتباسی بودن اثر

سارا و موج‌های عاشق ارس -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:عاشقان ناشناس
ناشر:پیدایش
ژانر:رُمنس, فلکلور
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 1395
قیمت:(ریال) 110000
حجم صفحات:118
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786002963833

سارا و موج‌های عاشق ارس براساس یکی از فولکلورهای آذربایجان نوشته شده است. نویسنده در مقدمه گفته است سعی کرده بازنویسی‌اش ساختار رمان داشته باشد. این اثر تخیل بصری دارد. صحنه‌های داخلی و خارجی و گفت‌وگوهای خوب از آن اثری قابل اقتباس ساخته است. آوازها و سازهایی که در اثر مکتوب آمده قابلیت‌های سینمایی خوبی به اثر می‌دهند. البته از این اثر بارها اقتباس شده است.

گلناز و اصلان بیک صاحب فرزند نمی شوند. آن‌ها پسری به نام آلاگوز را به فرزندی قبول کرده‌اند. وقتی آلاگوز هفت ساله می‌شود آن‌ها صاحب دختری می‌شوند و آلاگوز نام سارا را برای دختر انتخاب می کند. گلناز در شب نامگذاری سارا از دنیا می رود. بعد از سال‌ها آن دو بزرگ می‌شوند و به هم علاقمند. عاشق نجیب برای‌شان ساز می زند. خیلی‌ها خاطر سارا را می‌خواهند اما او دل به آلاگوز سپرده است. حالا آلاگوز بزرگ شده و به او خان‌چوپان می‌گویند. خان‌چوپان باید گله را به دشت ببرد و قرار عروسی بعد از بازگشت اوست. دراین فاصله خان جبار پیر به خواستگاری سارا می‌آید. اگر سارا با او ازدواج نکند مردم آبادی و خانواده‌اش گرفتار جنگ می‌شوند. راهی برای سارا ‌نمی‌ماند به‌جز غرق‌کردن خودش در رود ارس.

خان چوپان که حالا ساز عاشق نجیب را هم دارد، برای دلداده‌اش می‌خواند. سیاه در یک قفس زندگی می‌کنند. گذشت زمان باعث شده رنگ‌ها، صدای باد، آواز پرنده‌ها، صدای آب، صدای خنده‌ی کودکان، فصل‌ها و عطر گل‌ها را فراموش کنند‌.

سارا و موج های عاشق ارس بر اساس یک از فولکلورهای آذربایجان نوشته شده است.نویسنده در مقدمه گفته است سعی کرده بازنویسی اش ساختار رمان داشته باشد. این اثر تخیل بصری دارد. صحنه های داخلی و خارجی و گفتگوهای خوب از آن اثری قابل اقتباس ساخته است. آوازها و سازهایی که در اثر مکتوب آمده قابلیت های سینمایی خوبی به اثر می دهند.  البته از این اثر بارها اقتباس شده است.

سارا ـ آلاگوز

ـ

ـ

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.