بر بنیاد های هستی


امتیاز اقتباسی بودن اثر

بر بنیاد های هستی -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:پتش‌خوارگر
ناشر:افق
ژانر:فانتزی, تاریخی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 96
قیمت:(ریال) 230000
حجم صفحات:464
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786003532908

سه گانه پتش خوآرگر بر اساس متون قدیمی اوستا و بندهش آفریده شده است. تا کنون در حوزه فانتزی چنین اثری برای نوجوانان در ایران نوشته نشده است. دوجلد دیگر از این اثر در سال نود و هشت منتشر خواهد شد.                

پتش خوآرگر می داند که آراستی پسر اوست. اما به او نمی گوید. او همراهان را به دسته های مختلف تقسیم می کند تا هر کدام به سمتی از سرزمین هفت کشور بروند و مردمان نیک را برای مقابله با نیروهای اهریمن آماده کنند. 

در مسیرشان به سرزمین پری ها می رسند. پتش خوآرگر متوجه می شود همسرش که زنده است. پری با شنیدن صدای پتش خوآرگر از دل سنگ بلند می شود و با آنها همراه می شود. 

پتش خوآرگر آراستی را به مادرش می سپارد.

هر کدام از گروه ها راهی سرزمینی می شوند. هرکدام با سرزمین های شگفت و موجودات عجیب مواجه می شوند. آنها باید مردمان را برای جنگ با اهریمن و نجات سرزمین بیدار کنند. 


فانتزی زمانی اصیل و با پشتوانه است که بر اساس اسطوره ها و افسانه های یک سرزمین ساخته شده باشد. در این صورت مردم همان سرزمین با اثر ارتباط برقرار می کنند. اثری می تواند جهانی باشد که رابطه ای دیالکیتکی با فرهنگ جهانی داشته باشد. پتش خوآرگر بر اساس اسطوره ها و باورهای دینی این سرزمین نوشته شده است. جنگ بین خیر و شر همیشگی بوده است. 

رمان بسیار حس برانگیز است. روابط پیچیده انسانی در آن تصویری شده است. در این رمان فضا و زمان ساخته شده است. گفتگوها با فضا متناسب است و زبان گفتگو ها بسیار غنی و دارای بار ادبی و متناسب با لحن روایت است.

زاویه دید راوی کاملا عینی و چشمی است. هیچ زاویه دید درونی نیست که ما به ازای تصویری نداشته باشد. فضاهای متفاوت داخلی و خارجی کار را سینمایی و تصویری کرده است. 

تنوع فضاها و حس برانگیز بودن رمان ا زنقاط قوت برای اقتباس است. رمان پر از موجودات شگفت انگیز است که اکنون هم در باور و فرهنگ مردم جایی دارند. 

اثر بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده است. 

پتش خوآرگز می تواند یک اثر جهانی و با افتخار برای ایران باشد. 


-

نامزد کتاب برتر سال 96

برنده لوح تقدیراز نهمین جشنواره کتاب برتر کودکان و نوجوانان

کتاب برگزیده ایران در بازآفرینی آثار کهن در فهرست کلاغ سفید


-

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.