مردی از تبار اژدها


امتیاز اقتباسی بودن اثر

مردی از تبار اژدها -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:پتش‌خوارگر
ناشر:افق
ژانر:فانتزی, تاریخی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 95
قیمت:(ریال) 40000
حجم صفحات:438
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786003531895

سه گانه پتش خوآرگر بر اساس متون قدیمی اوستا و بندهش آفریده شده است. تا کنون در حوزه فانتزی چنین اثری برای نوجوانان در ایران نوشته نشده است. دوجلد دیگر از این اثر در سال نود و هشت منتشر خواهد شد.                

پتش خوآرگر برادر بزرگ مانوش و گزینه پادشاهی آینده سرزمین هفت کشور بوده است. او بخاطر حمله اهریمن و هیولاها به سرزمین اش نگران بوده است. تصمیم می گیرد بدون اجازه پدرش با اهریمن معامله ای بکند. او می خواهد نیمی از قدرت اهریمن را در وجودش داشته باشد تا به موقع از آن استفاده کند. پیش اهریمن می رود و از او می خواهد شانه هایش را ببوسد. اهریمن خوشحال می شود از اینکه می تواند ضحاک دیگری درست کند. ولی پتش خوآرگر به او اجازه نمی دهد هر دو شانه اش را ببوسد. به محض بوسیدن یک شانه و روییدن یک مار فرار می کند. 

حالا او شاهزاده ای قدرتمند با یک مار بر روی شانه است. پدرش او را نمی پذیرد و از کاخ بیرون می کند. 

پتش خوآرگر آواره می شود. در بین راه یک پری را از دست اژدها نجات می دهد. عاشق هم می شوند و ثمره ازدواج شان پسری به نام آراستی می شود. 

اما پدر پری که پادشاه سرزمین پری هاست این ازدواج را قبول ندارد. او بین شان جدایی می اندازد. پری در دل سنگ فرو می رود. پتش خوآرگر فکر می کند او مرده است. 

شاهزاده مار بر دوش آراستی را به زنی مهربان می دهد تا بزرگ کند. خودش به قلعه ای می رود تا موقع نجات جهان برسد و او ا زقلعه بیرون بیاید.

درجلد دوم آراستی و همراهانش به قلعه می روند و او را بیرون می آورند. 

آنها باید نیروهای نیک جهان را علیه سربازان اهریمن متحد کنند. اهریمن و یارانش نیمی از سرزمین هفت کشور را تصرف کرده اند.

د رجلد سوم ا زمادر آراستی می شنویم و ....


فانتزی زمانی اصیل و با پشتوانه است که بر اساس اسطوره ها و افسانه های یک سرزمین ساخته شده باشد. در این صورت مردم همان سرزمین با اثر ارتباط برقرار می کنند. اثری می تواند جهانی باشد که رابطه ای دیالکیتکی با فرهنگ جهانی داشته باشد. پتش خوآرگر بر اساس اسطوره ها و باورهای دینی این سرزمین نوشته شده است. جنگ بین خیر و شر همیشگی بوده است. 

رمان بسیار حس برانگیز است. روابط پیچیده انسانی در آن تصویری شده است. در این رمان فضا و زمان ساخته شده است. گفتگوها با فضا متناسب است و زبان گفتگو ها بسیار غنی و دارای بار ادبی و متناسب اب لحن روایت است.


تنوع فضاها و حس برانگیز بودن رمان ا زنقاط قوت برای اقتباس است. رمان پر از موجودات شگفت انگیز است که اکنون هم در باور و فرهنگ مردم جایی دارند. 


زاویه دید راوی کاملا عینی و چشمی است. هیچ زاویه دید درونی نیست که ما به ازای تصویری نداشته باشد. فضاهای متفاوت داخلی و خارجی کار را سینمایی و تصویری کرده است. 

اثر بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده است. 

پتش خوآرگز می تواند یک اثر جهانی و با افتخار برای ایران باشد. 


-

نامزد کتاب برتر سال 96

برنده لوح تقدیراز نهمین جشنواره کتاب برتر کودکان و نوجوانان-

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.