حماسه سر آغاز


امتیاز اقتباسی بودن اثر

حماسه سر آغاز -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:پتش‌خوارگر
ناشر:افق
ژانر:فانتزی, تاریخی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 94
قیمت:(ریال) 20000
حجم صفحات:352
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9789643699789

سه گانه پتش خوآرگر بر اساس متون قدیمی اوستا و بندهش آفریده شده است. تا کنون در حوزه فانتزی چنین اثری برای نوجوانان در ایران نوشته نشده است. دوجلد دیگر از این اثر در سال نود و هشت منتشر خواهد شد.                

زمان رویدادهای این رمان یک زمان اسطوره ای است. زمان پادشاهی مانوش ایرانی بر سرزمین هفت کشور.

در این زمان انسان ها، پری ها و هیولاها با هم زندگی می کردند. هیولاها از اهریمن فرمان می برند. با اینکه هیولاها دشمن مشترک انسان و پری ها هستند اما پری ها رابطه خوبی با انسان ها ندارند. پری ها فکر می کنند انسان ها هم د رگسترش پلیدی در جهان نقش دارند. 

مانوش یکی ازپادشاهان بعد از جمشید است. در زمان جمشید به دلیل غرور و ادعای خدایی او فره ایزدی گم می شود. فره ایزدی یک گوی نورانی سخنگو است که فقط پادشاه خردمند و شخص روحانی به نام مسمغان قادر به دیدن آن هستند. اهریمن تلاش می کند فره  ایزدی را به دست بیاورد. 

شروع جلد اول رمان پتش خوآرگر با حمله هیولاهای گرگسر به شهرها و روستاهاست. مردی به نام اپام نپات به همراه دخترش شکارچی هیولا هستند. 

در همان اوایل روایت با پسر نوجوانی به نام آراستی آشنا می شویم. آراستی با مادر و خانواده دایی اش در روستای چی چست زندگی می کنند. روزی در کنار رودی فره یا همان گوی نورانی با آراستی حرف می زند. مردی به نام ماهداد در تعقیب گوی نورانی است. هیولاهای گرگسر به فرمان اهریمن به روستای انها هم حمله می کنند. مادرش کشته می شود و آراستی به دست ماهداد اسیر می شود. ماهداد پسر وزیر مانوش شاه است. مانوش فرزندی ندارد. همسر اولش مرده و همسر دومش فریشتا همدست اهریمن است. 

اما آراستی کیست؟ چرا فره با او حرف می زند و به او ماموریت مهمی می دهد؟

پاسخ این سوال درجلد دوم است. 

فریشتا و ماهداد مانوش را از بین می برند و می خواهند ادعای پادشاهی کنند. آنها برای مشروعیت بخشیدن به قدرت شان به فره نیاز دارند.

اما فره مدام در حال گریز از دست آنهاست. 

فره به آراستی می گوید که باید پتش خوآرگر راپیدا کنند. 

هیولاها به رهبری اهریمن یا همان از تا نس تا در حال از بین بردن مردم و سرزمین ها هستند. 

اپام نپات به همراه گروهی دیگر آراستی را نجات می دهند و به قلعه ای میروند که پتش خوآرگر آنجاست. پتش خوآرگر برادر مانوش شاه بوده است. پدرش او را از کاخ بیرون کرده و به تنهایی در قلعه ای شگفت انگیز زندگی می کند. 

برای نجات جهان باید پتش خوآرگر را پیدا کنند. 


فانتزی زمانی اصیل و با پشتوانه است که بر اساس اسطوره ها و افسانه های یک سرزمین ساخته شده باشد. در این صورت مردم همان سرزمین با اثر ارتباط برقرار می کنند. اثری می تواند جهانی باشد که رابطه ای دیالکیتکی با فرهنگ جهانی داشته باشد. پتش خوآرگر بر اساس اسطوره ها و باورهای دینی این سرزمین نوشته شده است. جنگ بین خیر و شر همیشگی بوده است. 

رمان بسیار حس برانگیز است. روابط پیچیده انسانی در آن تصویری شده است. در این رمان فضا و زمان ساخته شده است. گفتگوها با فضا متناسب است و زبان گفتگو ها بسیار غنی و دارای بار ادبی و متناسب اب لحن روایت است.

تنوع فضاها و حس برانگیز بودن رمان ا زنقاط قوت برای اقتباس است. رمان پر از موجودات شگفت انگیز است که اکنون هم در باور و فرهنگ مردم جایی دارند. 

زاویه دید راوی کاملا عینی و چشمی است. هیچ زاویه دید درونی نیست که ما به ازای تصویری نداشته باشد. فضاهای متفاوت داخلی و خارجی کار را سینمایی و تصویری کرده است. 

اثر بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده است. 

پتش خوآرگز می تواند یک اثر جهانی و با افتخار برای ایران باشد. 


-

نامزد کتاب برتر سال 96

برنده لوح تقدیراز نهمین جشنواره کتاب برتر کودکان و نوجوانان


-

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.