گزارش مرد لوبیایی


امتیاز اقتباسی بودن اثر

گزارش مرد لوبیایی -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:مجموعه‌ی قصه‌های عجیب برای بچه‌های عجیب‌غریب
ناشر:پیدایش
ژانر:فانتزی سیاه
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 96
قیمت:(ریال) 100000
حجم صفحات:64
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786002964991

مجموعه پنج جلدی قصه های عجیب برای بچه های عجیب غریب در فضایی وهم آلود و غریب می گذرد. این مجموعه ارزش های ادبی ویژه ای دارد. زبان اثر در خدمت فضای ترسناک و وهم آلود اثر است. داستان ها به لحاظ شخصیت معدودهستند. شخصیت ها تنها و دچار ناراحتی و پریشانی هستند. نوشتن خلاصه برای چنین کاری دشوار است. واقعیت این است که چنین کارهایی برای خلاصه کردن و تعریف کردن مناسب نیستند و باید خوانده شوند.نام های نج داستان مجزای این مجموعه به این شرح است:

سوزنبان و مارها

گزارش مرد لوبیایی

آخرین ها

پرنده یخ زده۵

درخت سگ


راوی پسر نوجوانی است که از خانواده اش می گوید. پدرش آتش نشان بوده و مادرش از زندگی ناراضی. پدرش در جریان نجات  یک پیرزن، سقوط می کند و مشاعرش را از دست می دهد. در حین سقوط پدرش مردی در حال شمردن لوبیا بوده و شاهد ماجرا. روزنامه ها گزارش مرد لوبیایی را از سقوط آتش نشان منتشر می کنند. همسر مرد لوبیایی او را ترک می کند چون فکر می کند روانی است. زندگی بر خانواده آتش نشان سخت می گذرد. صاحب خانه آنها را جواب کرده است. روزی پسر نوجوان چند لوبیا پیدا می کند. آنها را می کارد. لوبیاها مثل لوبیای سحرآمیز رشد می کنند. پدرش از آنها بالا می رود. و دوباره سقوط می کند. مادر و پسر هم که  از لوبیا بالا رفته بودند، تصمیم می گیرند پیش پدر برگردند. مادر می خندد و پسر خوشحال است که مادرش را خندان می بیند. راوی نامطمئن است. معلوم نیست بعد از پایین آمدن چه اتفاقی افتاده است.

این مجموعه داستان در فضاهایی غیر واقعی و وهم آلود می گذرد. ترس ، تنهایی و مرگ مسائل مهم بشری و مسائل این داستانها هستند. زبان داستان اقتباس را دشوار کرده است. اما تخیل بصری آثار بسیار قوی است. اقتباس از چنین طنز سیاهی فضای تازه ای وارد انیمیشن ایران می کند. مخاطب این گونه آثار نوجوان ها بالای پانزده سال و بزرگترها هستند. داستان ها هم شاعرانه و هم دراماتیک هستند. کشکمش مورد نیاز برای یک انیمیشن اپیزودیک پنج قسمتی را دارند. البته به طور مجزا هم قابل اقتباس هستند. داستانها هم طنز و هم احساساتی هستند. جغرافیای استان ها فضای تازه ای وارد صنعت سینمای ایران می کند.

_

_

_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.