گربه گور به قیر شده


امتیاز اقتباسی بودن اثر

گربه گور به قیر شده -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه: NA
ناشر:محراب قلم
ژانر:درام اجتماعی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 94
قیمت:(ریال) 80000
حجم صفحات:120
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786001039966

گربه گور به قیر شده یک داستان بلند واقعی است. اما داستان از  منظری دقیق تر یک داستان استعاری است. گربه استعاره ای از ایران است. شخصیت و فضاسازی داستان در خدمت مضمون است. البته نویسنده توصیفات غیرلازم و یا دیالوگهای کسل کننده هم در کار وارد کرده است.  این اثر به نظر حرف خلاقانه ای ندارد اما کار نویسنده برای پیش بردن فضایی طنزآمیز و احساسی قابل توجه است.

این داستان بلند در بعداز ظهر یک روز تابستانی اتفاق می افتد. 

پدر محسن از دنیا رفته و مادرش با خیاطی خرج خانواده چهار نفره شان را می دهد. نرگس خواهر محسن می خواهد کارت خبرنگار افتخاری بگیرد. گرفتن کارت بستگی به نوشتن یک گزارش خوب دارد.

در آن بعدازظهر گرم تابستان در خانه در حال ساخت روبرو گربه ای روی یک بشکه قیر خوابیده است. هوا گرم می شود و گربه در قیر نرم شده گیر می کند. 

خانواده محسن با آتش نشانی تماس می گیرند. اما نجات گربه برای آنها مثل یک شوخی است. آنها جدی نمی گیرند. تماس با پلیس و اورژانس و جاهای دیگر هم بی فایده است‌. حالا اهل محل همه با خبر شده اند. 

نرگس سوژه خوبی برای گزارش نوشتن گیر آورده است. هوا که تاریک می شود محله به جنب و جوش می افتد. با مداخله و پیگیری محله شلوغ می شود و از همه نهادهای زیربط نماینده ای به محل می آید و..‌.


گیر کردن گربه ای در داخل بشکه قیر و پاسکاری  و بی توجهی مسئولین ذیربط  به مسئله باعث خلق شوخی های تصویری زبادی شده است. داستان هم فضای داخلی دارد و هم فضای خارجی. نرگس به عنوان یک خبرنگار از پشت پنجره شاهد ماجراست و نمی داند در همین فرصت کوتاه نگهبان افغانستانی ساختمان نیمه کاره به او دلبسته است. در یک نمای pov می توان ماجراهای زیادی در همین پلان تعریف کرد. انسجام در مضمون و کشکمش همراه با حس دلسوزی در موقعیت های طنز کار را برای ساخت یک فیلم کوتاه جذاب کرده است. پیرنگ این داستان پر از کنش است.

_

نامزد بخش نوجوان شانزدهمین دوره جایزه شهید غنی‌پور 

_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.