تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان


امتیاز اقتباسی بودن اثر

تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه:قصه های قانون جنگل
ناشر:پیدایش
ژانر:طنز
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 96
قیمت:(ریال) 90000
حجم صفحات:62
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786002964854

این مجموعه پنج جلدی است. هر جلد از این مجموعه، شامل چند قصه طنز است.

عنوان‌های این مجموعه ۵ جلدی عبارتند از «تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان»، «شیرخان و خورشت کلم»، «دم دراز و ننه‌کلاغه»، «ویلای فیل‌خان و خاله کرگدن» و «ببر بنگال و کانگورو بچه‌ به بغل». 

از نکته های ضعیف این مجموعه می توان به زبان کتاب اشاره کرد. فکر ها و زبان ها و دنیای حیوانات همه مثل هم هستند و دقیقا همان صفات و ویژگی های فکر و زبان ادم ها را دارند. یعنی شیر مثل کلاغ دنیا را می بیند و فکر می کند و حرف می زند و کلاغ مثل کرگدن و همه شان شبیه به آدم ها. این باعث می شود از جذابیت کار کم شود و باور پذیر نباشد و به دل ننشیند.


در هر جلد از این مجموعه پنج جلدی، سه یا چهار داستانک آورده شده است. داستان ها مجزا هستند و ربطی به هم ندارند. چیزی که این داستانک ها را به هم وصل می کند، حیوانات و ماجراهای بین شان هستند. 

در کتاب «تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان»، سه داستان گنجانده شده است به نام های:

-تیغ تیغو و کار و کاسبی اش

-جیرجیرو و قورقوری

-گوش قلبی و سنگ گنده

داستان « تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان» از این کتاب، ماجرای جوجه تیغی پیر و از کار افتاده ای بود که هر چه دنبال کار می گشت، کاری گیرش نمی آمد. برای همین روزها میرفت بالای کوه و نقاشی می¬کشید. تا اینکه یک روز دید خرگوشی بد و بیراه گویان دارداز کوه بالا می آید. خرگوش داشت به شیر که سلطان جنگل بود و ظالم بود بد و بیراه می گفت. جوجه تیغی گفت اینجوری توی دردسر می افتی و اگر کسی بشنود این ها را می گویی، به شیر می گوید و گیر می افتی. خرگوش هم گفت پس من چه کنم که دلم خنک شود. اینجا بود که جوجه تیغی فکر بکری به سرش زد. او تصویری از شیر کشید و از تیغ های خودش به خرگوش داد تا سر شیر را نشانه بگیرد و تیغ را پرتاب کند! به این ترتیب خرگوش هم سرش گرم شد و هم دلش خنک شد!! چیزی نگذشت که حیوانات زیادی به سمت تیغ تیغو روانه شدند تا در مسابقه پرتاب تیغ شرکت کنند و تیغ تیغی هم به این شکل، برای خودش کار و کسب راه انداخت! 


شاید بتوان از روی این اثر، مجموعه کوتاه انمیشینی ساخت. اما ابتدا باید، گزینشی روی داستانک های این مجموعه انجام داد. چون همه شان شاید خسته کننده باشد و خیلی هایش هم تکرای و کلیشه ای است و فاقد جذابیت های نو و مدرن است و کمی از دنیای امروز بچه ها و فضای جذاب  و امروزی انیمیشن های اینچنینی دور است و کلیشه ای و کلاسیک است.

_


_

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.