شیر خان و خورشت کلم


امتیاز اقتباسی بودن اثر

شیر خان و خورشت کلم -

0.00 میانگین امتیاز0 آرا
مجموعه:قصه های قانون جنگل
ناشر:پیدایش
ژانرها:طنز
نویسنده:
نوبت چاپ 1
سال انتشار 96
قیمت(ریال) 90000
تیراژ 1000
تعداد صفحات:58
صحافی جلد نرم
ISBN13:9786002964861

این مجموعه پنج جلدی است. هر جلد از این مجموعه، شامل چند قصه طنز است.

عنوان‌های این مجموعه ۵ جلدی عبارتند از «تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان»، «شیرخان و خورشت کلم»، «دم دراز و ننه‌کلاغه»، «ویلای فیل‌خان و خاله کرگدن» و «ببر بنگال و کانگورو بچه‌ به بغل». 


یکی از نکات منفی این مجموعه، آن پیام اخلاقی ای است که نویسنده در انتهای هر داستان به واضح ترین شکل ممکن بیان می کند و باعث می شود داستان از آن حالت خلاقانه و چند منظوره در بیاید و به یک داستان آموزشی واضح و شعاری بدل شود. 


در جلد «شیر خان و خورشت کلم»، ۴ داستان گنجانده شده به نام¬های:

-خاله خرسه و نامه¬ی ملکه زنبورها

-شیر خان و خورشت کلم

-فیل خان و تنبیه غیبی 

ـآیین نامه قانون جنگل 

به عنوان نمونه، داستان «شیر خان و خورشت کلم»، که نام کتاب هم از روی آن برداشته شده، ماجرای خرگوشی است که داشت از پای درخت بلوط، قارچ می¬کند. تا اینکه شیری پیدا می شود و به خرگوش گیر می دهد، که اینجا قلمرو من است و خانم من قرار بود بااین قارچ ها، خورشت کلم درست کند. خرگوش هول می شود و شیر هم عصبانی می شود. خرگوش می گوید سندی نوشته ای چیزی داری که نشان دهد اینجا قلمرو تو هست یا نه؟ شیر هم می گوید سندش به سقف دهانم چسبیده و تا خرگوش سرش را داخل دهان شیر می کند، شیر قلقلکش می آید و دهانش را می بندد و خرگوش را یه لقمه چپ می کند. 

نویسنده روایت دیگری هم برای پایان این داستان می نویسد: 

اینکه خرگوش از شیر می خواهد چشم هایش را ببند تا او با خیال راحت سند را نگاه کند، بعد تا شیر چشم هایش را می بندد و دهانش را باز می کند، خرگوش یه گلوله تیغ تیغی در دهان شیر فرو می کند. 


شاید بتوان از روی این اثر، مجموعه کوتاه انمیشینی ساخت. اما ابتدا باید، گزینشی روی داستانک های این مجموعه انجام داد. چون همه شان شاید خسته کننده باشد و خیلی هایش هم تکرای و کلیشه ای است و فاقد جذابیت های نو و مدرن است و کمی از دنیای امروز بچه ها و فضای جذاب  و امروزی انیمیشن های اینچنینی دور است و کلیشه ای و کلاسیک است.

_

_

_

نظرات

بخش‌های علامت زده شده اجباری هستند. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.