ویلای فیل خان و خاله کرگدن


امتیاز اقتباسی بودن اثر

ویلای فیل خان و خاله کرگدن -

0.00 میانگین امتیاز0 آرا
مجموعه:قصه های قانون جنگل
ناشر:پیدایش
ژانرها:طنز
نویسنده: --
نوبت چاپ 1
سال انتشار 96
قیمت(ریال) 90000
تیراژ 1000
تعداد صفحات:62
صحافی جلد نرم
ISBN13:9786002964885

این مجموعه پنج جلدی است. هر جلد از این مجموعه، شامل چند قصه طنز است.

عنوان‌های این مجموعه ۵ جلدی عبارتند از «تیغ تیغو و تمثال مبارک شیرخان»، «شیرخان و خورشت کلم»، «دم دراز و ننه‌کلاغه»، «ویلای فیل‌خان و خاله کرگدن» و «ببر بنگال و کانگورو بچه‌ به بغل».

طنز به کار رفته در این داستانک¬ها فاقد جذابیت لازم است و بیش از آنکه بر پایه طنز کلامی یا موقعیتی باشد، نویسنده سعی کرده بر اساس کلیشه¬های دنیای حیوانات، کمی فضای داستان¬ها را شاد و مفرح کند. برای همین به لحاظ طنز کار قوی و محکمی نیست. 


در جلد «ویلای فیل خان و خاله کرگدن»، ۴ داستان گنجانده شده که عبارتند از:

-لنگ درازها و دم درازها

-خارپشت و دم کلفتک ها

-ویلا سازی فیل خان و خاله کرگدن

-شیرخان و ببر تاسمانی


در داستان «ویلای فیل خان و خاله کرگدن»، که نام این جلد از مجموعه هم، از همین داستان گرفته شده است، نویسنده از فیل و کرگدنی می¬گوید که سر تکه زمین خوش و آب و هوایی با هم به بگو مگو می¬پردازند و هر کدام سعی دارند، آن تکه از زمین سرسبز و خوش آب و هوا را از آن خود کند. جدل های¬شان به جایی نمی¬رسد و آخر سر با بردین تعدادی از درختان و خراب کردن بخشی از فضای سبز، آنجا را به دو نیمه تقسیم می¬کنند و هر کدام در تکه خود، شروع به ساخت خانه می¬کنند. اما جدل آن¬ها گویا پایانی ندارد. ان¬ها هر روز برای آنکه طرف مقابل را اذیت کنند، مدام برای هم نقشه می-کشند. مثلا فیل، بند طنابی که کرگدن برای لباس هایش آویزان کرده را می¬کند و کرگدن هم با شاخ¬هایش به جان پرچین حیاط فیل می افتد و خلاصه آن¬ها باز با هم گلاویز می شوند. هر چه ساخته بودند را بهم می¬ریزند و می شکنند و چیزی از آن تکه زمین خوش اب و هوا و درختان زیبایش به جا نمی گذارند. 

نویسنده نتیجه اخلاقی که از این داستانک گرفته چنین روایت می کند: 

وقتی زورت به حریف نمی رسد، چکار به کار درخت ها داری؟ 


شاید بتوان از روی این اثر، مجموعه کوتاه انمیشینی ساخت. اما ابتدا باید، گزینشی روی داستانک های این مجموعه انجام داد.

 چون همه شان شاید خسته کننده باشد و خیلی هایش هم تکرای و کلیشه ای است و فاقد جذابیت های نو و مدرن است و کمی از دنیای امروز بچه ها و فضای جذاب  و امروزی انیمیشن های اینچنینی دور است و کلیشه ای و کلاسیک است.


_

_

_

نظرات

بخش‌های علامت زده شده اجباری هستند. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.