سه نخ


امتیاز اقتباسی بودن اثر

سه نخ -

0.00 میانگین امتیاز0 آرا
مجموعه: --
ناشر:پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشگری
ژانرها: --
نویسنده:
نوبت چاپ 1
سال انتشار 95
قیمت(ریال) 200000
تیراژ 500
تعداد صفحات:51
صحافی جلد نرم
ISBN13:9786006953595

این اثر کاری متفاوت و ویژه است. از چند جهت. اول آن که به مساله ی فرش در ایران برای نوجوانان پرداخته. دوم آن که به شکل نمایشنامه نوشته شده. سوم این که مکان اجرای آن در موزه‏ی فرش پیش‏بینی شده است. و در آخر این که در پایان هر داستان کوتاهی که در کتاب آمده پرسش‏هایی مطرح شده که مخاطب را به جستجو و تفکر وامی‏دارد.

سه نخ که برای بافتن قالی آماده شده‏اند. سه نخ با رنگ‏های قرمز و زرد و آبی. اما آیا این سه با هم می‏مانند و در هم بافته می‎شوند؟ این طور نیست. گاهی تنها حادثه‏ای کافی‏ست که بتواند آن ها را که در کنار همند از هم جدا کند. حمله‏ای اتفاق می‏افتد و سرنوشت این سه نخ را رقم می‏زند. حالا هر کدام ماجرایی دارند و قصه‏ای برایشان اتفاق می‏افتد. نخ قرمز درخت افسون می‏شود و بعد ترنجی زردفام را می‏بینیم و گلیم بخت بافته می‎‏شود و در نهایت نخ آبی که در فرش نسیان بافته شده. فرش عجیبی که ارزشش به پارگی آن است. فرشی که روایتگر داستان‏های شاهنامه یا هفت‏پیکر نیست. بلکه آن را مردم عادی ساخته‏ و بافته‏اند. 

این اثر برای اجرای نمایشنامه نوشته شده است. و اگر قرار باشد اقتباسی از آن صورت بگیرد می‏تواند در قالب انیمیشنی آموزشی و چند اپیزودی ارائه شود. انیمیشنی که در آن نوجوانان کمی از اصطلاحات دنیای فرش بیاموزند و بعد وارد داستان‏ها و دنیای فرش بشوند. پس‏زمینه‏ای تاریخی در این اثر هست و در عین حال افسانه‏گون و داستانی است به طوری که آن را متناسب دنیای خیال‏انگیز انیمیشن می‏کند. 

_

_

_

نظرات

بخش‌های علامت زده شده اجباری هستند. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.