عاشق شدن پری دریایی به روایت آب


امتیاز اقتباسی بودن اثر

عاشق شدن پری دریایی به روایت آب -

0.00 میانگین امتیاز0 آرا
مجموعه:عاشقان ناشناس
ناشر:پیدایش
ژانرها:فلکلور, رمنس
نویسنده:
نوبت چاپ 1
سال انتشار 95
قیمت(ریال) 110000
تیراژ 1000
تعداد صفحات:100
صحافی جلد نرم
ISBN13:9786002963857

عاشق شدن پری دریایی به روایت آب یک فولکلور عاشقانه جنوبی است. محمدرضا یوسفی تلاش کرده آن را با ساختار رمان بازنویسی کند. این قصه فولکلور هم جغرافیا و هم باورهای جنوب را به مخاطب معرفی می کند. نویسنده تغییرات کوچکی در اصل قصه داده است. ماجراهای آن دلنشین و برانگیزنده احساس هستند. 

مندو صیاد است. او و پری دریایی عاشق هم می شوند. پری دریایی فقط در صورت عاشق شدن می تواند حرف بزند. اما قانون شاه پریان این است: هیچ پری حق ندارد به آدمیزاد دل ببندد. اگر دل ببندد دریا طوفانی می شود و بر مردمان ساحل خشم می گیرد و یا این باور چون جنس پری از آب است و آدمی از خاک، خاک آب را می خورد. 

اطرافیان فکر می کنند مندو دچار زار گرفتگی شده است. برایش مراسم زار می گیرند. اما مندو درمان نمی شود. 

مندو و پری دریایی گوششان به این حرفها بدهکار نیست. پری دریایی زندانی می شود. فرار می کند و به خشکی می آید. در خشکی تبدیل به دختری زیبا می شود. مندو او را به خانه می آورد. همه تعجب می کنند. دریا طوفانی می شود. مردم طوفانی شدن دریا را به دلیل حضور آنها می بینند. 

آنها از بندر می روند. به جایی دیگر که درآنجا حرف و حدیثی نباشد. 


اگر قرار باشد یک اثر سینمایی بر تصویر و زاویه دید عینی استوار باشد اثر عاشق شدن پری دریایی به روایت آب این دو ویژگی را دارد. علاوه بر این ها اثر تصویری یا نوشتاری باید حس برانگیز باشد. مردمانی که این قصه را ساخته اند برای آن جغرافیا، شخصیت، ماجرا، هیجان و اوج و فرود ساخته اند. این قصه بسیار خوش ساخت است. توصیف های آن قابل مشاهده است است و بر زاویه دید ذهنی و درونی استوار نیست. مخاطب را با باورهای بخشی از مردمان این سرزمین آشنا می کند. فضاهای داخلی و خارجی دارد. بخش مهمی از فضای خارجی آن در دریا می گذرد که لوکیشنی بسیار جذاب است. 

_

_

_

نظرات

بخش‌های علامت زده شده اجباری هستند. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.