آدامس چهارشنبه‌های خوشبختی


امتیاز اقتباسی بودن اثر

آدامس چهارشنبه‌های خوشبختی -

0.00 Avg rating0 Votes
مجموعه: NA
ناشر:افق
ژانر:فانتزی
نویسنده:
نوبت چاپ: 1
تاریخ انتشار: 1394
قیمت:(ریال) 50000
حجم صفحات:24
نوع جلد: جلد نرم
ISBN13:9786003531499

کتاب آدامس چهارشنبه‌های خوشبختی یک داستان مصور برای کودکان است. سید نوید سید علی اکبر از ساختار افسانه‌های قدیمی استفاده کرده و فانتزی امروزی خلق کرده است. در افسانه‌های قدیمی گاهی یک نفر توانایی برآورده‌کردن آرزوی دیگران را داشت اما دیگران با درخواست‌های خودخواهانه این امکان و توانایی را تلف می‌کردند. در این اثر نویسنده به مسئلۀ کاربرد و اهمیت زبان هم توجه کرده است. 

باهار دختر کوچکی است با موهایی به رنگ انار. او یک زباله گرد است. در میان زباله‌ها جعبۀ آدامسی پیدا می‌کند که رویش نوشته: آدامس چهارشنبه‌های خوشبختی. او نمی‌داند کدام روز هفته است؟ برای اینکه بداند چهارشنبه کی است از افراد مختلفی سؤال می‌کند. هر کدام از افراد، گرفتاری‌های مختلفی دارند. مثلاً ماهیگیری که دلش می‌خواهد ماهی زیاد بگیرد یا مردی که دلش می‌خواهد بال در بیاورد تا به فرودگاه برسد. باهار آرزو می‌کند آرزوی همۀ آنها برآورده شود. این اتفاق می‌افتد، اما آخر شب همه به‌سراغش می‌آیند و اعتراض می‌کنند. مثلاً مرد بالدار می‌گوید نمی‌تواند با بال به اداره برود. باهار همه را به وضعیت اولیه بر می‌گرداند. تازه آن وقت است که یکی از آنها جواب سؤال باهار را می‌دهد و می‌گوید که چهارشنبه بوده است. روز برآورده‌کردن آرزوها تمام شده و باهار متعجب است که چرا آدم‌ها آرزوهایشان را دوست ندارند. 


داستان‌های فانتزی با امور شگفت انگیزشان مواد و مصالح خوبی برای انیمیشن بوده‌اند. داستان «آدامس چهارشنبه‌های خوشبختی» یک فانتزی اجتماعی است. سراسر تلخی نیست و در عین حال هشداردهنده است. یک سر و گردن از دختر کبریت فروش نوشتۀ هانس کریستین آندرسن بالاتر است. به این دلیل که علی‌رغم نشان دادن وضع موجود در آن امید هست.

زاویۀ دیدها عینی است. آنچه در ذهن می‌گذرد فوری تصویری می‌شود. فضاهای مختلف و شخصیت‌های مختلف باور پذیرند. زبان اثر مبتنی بر توصیف ذهنی نیست. توصیف‌ها فضا و آدم‌ها را می‌سازند، به همین دلیل به نظرم برای اقتباس سینمایی کاری در خور است.

باهار ـ ماهیگیر

ـ

ـ

نظرات

Required fields are marked *. Your email address will not be published.